Алва со бадеми од 3 состојки – РЕЦЕПТ

АКЦИЈА
loading...

СОСТОЈКИ:

350 гр. сирови бадеми
1 шолја кафеав шеќер
½ парчиња лимон

ПОДГОТОВКА:

Се лупат бадемите и се мелат ситно, па се става шеќер во шерпа со 5 лажици вода да се стопи.
Се додаваат и бадемите и се меша.
Нека врие на послаб оган 5 минути со постојано мешање, додавајќи и сокот од лимонот.
Се лади и се става во мали калапи, а потоа се стега во фрижидер и јаде.

loading...