Баклава колач – Видео рецепт

АКЦИЈА
loading...

Направете вкусен баклава колач.

СОСТОЈКИ:

4 јајца
2 шолји шеќер
1 шолја масло
1 шолја млеко
1 шолја гриз
1 шолја брашно
1 лажиче прашок за пециво
2 шолји мелени ореви

ШЕРБЕТ:

500 мл. вода
2 шолји шеќер
2 ванили

ПОДГОТОВКА:

Се матат со жица јајцата и шеќерот, се додаваат сите состојки, освен оние за сируп.
Се меша, смесата е ретка, но не треба да ве загрижува тоа.
Се става во плех со масло и се пече на 180 степени.
Се сече и лади.
Се спрема шербетот и се прелива колачот.

loading...