Салата Галија – Рецепт

АКЦИЈА
loading...

Состојки:

350 грама компири

250 грама моркови

120 грама кисели краставички

150 грама туна од конзерва

200 грама мајонез

100 грама кисела павлака

Свеж магдонос, неколку маслинки и шери домати, сол и црн пипер

Подготовка:

Компирите и морковите исчистете ги и сварете ги во солена вода. Сварениот зеленчук исцедете го и заедно со киселите краставички изрендајте ги на крупната страна од рендето. Додадете ситно сечкан магдонос и туната, зачинете и посолете, па се добро измешајте.

На крајот додадете кисела павлака и мајонез и се добро измешајте. Готовата салата префлете ја во чинија за салати, добро измазнете и декорирајте со маслинки, свежи краставички и шери домати.

loading...