Малку фалеше Заев да предизвика нов инцидент со знамето (ВИДЕО)

АКЦИЈА
loading...

На поминување покрај германската канцеларка, Ангела Меркел, премиерот Заев, имаше мал пех со знамето на Германија, кое беше поставено заедно со македонското зад двајцата државници на заедничката прес конференција.

Заев за малку ќе го кутнеше знамето, но го придржа во последен момент, спречувајќи уште еден непланиран дипломатски инцидент:

Видео: 4 мин и 30 сек.

Откако германското знаме остана на нозе, во широката насмевка на Заев јасно се виде олеснувањето и дека малку фалело работите да тргнат во непосакуван правец.

За потсетување, вчера се случи дипломатски скандал, кога протоколот на свечениот дочек пред владата, наместо знамето на Австрија, го постави знамето на Летонија.

loading...