Гасовод Солун-Скопје ако се прекрстиме во „Северна“?

АКЦИЈА
loading...

Грција и Македонија работат на идеја за изградба на нов гасовод помеѓу Солун и Скопје, изјавил министерот за животна средина и енергија, Јоргос Статакис, на Енергетскиот форум за Југоисточна Европа во петокот, на маргините на Меѓународниот саем што денска почна во Солун, пренесува АНА-МПА.

Стaтакис изразил надеж дека „сè ќе оди добро“ со договорот за името потпишан од двете земји во јуни, односно дека земјаата одржува референдум за ова прашање на 30 септември, потсетува атинската агенција.

Изјавата на Статакис прочитајте ја на Експрес.мк

loading...