Хелбах во интервју за 360˚: Референдумското прашање не е манипулативно (ВИДЕО)

АКЦИЈА
loading...

Специјалниот претставник на германското МНР за Југоисточна Европа, Кристијан Хелбах, смета дека прашањето за кое граѓаните ќе се изјаснат на референдумот на 30 септември, не е манипулативно. Во интервју за емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат-М, коментирајќи го односот на ВМРО-ДПМНЕ кон оваа тема, Хелбах вели:

-Се води дебата за тоа дали прашањето е манипулативно или не зашто ги поврзува интеграцијата во ЕУ и НАТО со прашањето за името. За жал, не е манипулативно. Таков е животот, овие работи се поврзани и оние што тврдат дека може да речете „не“ и да продолжите да се претворате дека се движите кон ЕУ и НАТО, за жал, грешат, зашто ако Договорот од Преспа не успее, тогаш ќе бидеме заедно – велам ние зашто имаме интерес за тоа што овде се случува, пак ќе бидеме на почеток во ситуација во која евроатлантските интеграции на вашата земја ќе бидат блокирани поради прашањето за името.

Хелбах рече дека претстојната посета на канцеларката Ангела Меркел, но и на министрите за одбрана и за надворешни работи на СР Германија што ќе следуваат, се „почит за владата и за оние што го поддржаа заклучувањето на Договорот од Преспа“. Според него, ова е редок момент на добра дипломатија, каков што не се гледа често во светот и во регионот.

 

ЦЕЛОТО ИНТЕРВЈУ ПРОЧИТАЈТЕ ГО НА 360stepeni.mk

loading...