(Видео) Почна кампањата за референдумот: Заев го поврза со гласањето за независноста

АКЦИЈА
loading...

Премиерот Зоран Заев денеска во Клубот на пратениците го најави почетокот на кампањата за референдумот што треба да се одржи на 30 септември. Освен Заев, се обрати и претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Заев рече дека постои една директна линија што ги поврзува 8 септмеври 1991 година и 30 септември 2018 година.

„Тоа се два големи настана и чекори што ги преземаме како одговорни граѓани со кои ја обезбедуваме иднината на земјата. Ова е уште еден референдум за зацрстување и потврдување на нашата независност со што ќе добиеме сигурна перспектива како членки на НАТО и ЕУ“, рече премиерот.

Кампања „Излези ЗА европска Македонија“

Најава на кампањата „Излези ЗА европска Македонија“. #ИзлезиЗАwww.izlezi.mk

Публикувахте от Zoran Zaev в Четвъртък, 30 август 2018 г.

loading...