Заев не милува прашања за Илинден (ВИДЕО)

АКЦИЈА
loading...

Објавено на Инфомакс

„Мајка бежанија, никад није плакала“ е стара српска поговорка која во безброј наврати досега се покажала како точна, кога станува збор за одговори на незгодни и прашања кои претходно не биле договорени со Зоран Заев

На барање на граѓаните, вечерва по завршување на т.н. лидерска средба на која присуствуваа лидерите на политичките партии кои поддржуваат промена на името, репортерот на „Инфомакс“ Борислав Стоилковиќ, постави прашање до премиерот Заев, кое во нормални услови и при чист образ секој политичар би го одговорил без размислување.

Но не и Зоран Заев.

Откако неколкупати испрати извинувања до Бугарскиот државен врв, а во врска со неговата изјава дека Илинден е македонски празник, кој треба да ги сплотува сите граѓани на Македонија, Заев не се осмели да застане и да одговори на прашањето „Чиј празник е Илинден?“.

Наместо одговор, Заев не ризикуваше и избега.

Погледнете и сами.

 

loading...