Кој го намести (Who framed) Зоран Заев?

АКЦИЈА
loading...

Пишува: ГОРАН МОМИРОСКИ

Насловот на оваа кратка колумна која повеќе има за цел да постави прашања отколку да открие нешто, е позајмен од култниот филм на режисерот Роберт Земекис од 1988 година со наслов “Who Framed Roger Rabbit” или “Кој го намести зајакот Роџер”.

За авторот на овие редови вчера се случи најголемиот скандал и најнеочекуваниот развој на настаните во кампањата за референдумот и со тоа се отвори дилемата дали некој намерно го намести македонскиот премиер.

Стратешкиот пријател на Македонија, САД, кој верувам со добри намери ја турка земјата кон успешен референдум вчера направи директен упад во кампањата и позициите на премиерот Заев за референдумот.

На денот кога во Вашингтон министерот за надворешни работи Никола Димитров доби ветер во грб за својата и работата на владата во однос на евроатланските интеграции од високиот претставник на Стејт Департментот, Вес Мичел претставници на американската армија му забодеа кол во срцето на Зоран Заев…

Остатокот од колумната прочитајте го на Експрес.мк

loading...