Полнети кифли како никои други

АКЦИЈА
loading...

Извор: Мои Рецепти

Состојки:  

7 гр сув квасец
200 мл млеко
200 мл вода
100 мл масло
1 лажиче шеќер
2 јајца
2 лажички сол
850 гр брашно

Фил:
1 јајце
200 гр изварка
100 гр сечкана чајна салама
јајце и сусам за одозгора
100 гр маргарин за премачкување

Подготовка:

Измешајте го квасецот, шеќерот, млекото и малку брашно и оставете го настрана петнаесетина минути.

Во него ставете ја водата, јајцата, солта, маслото и додавајќи брашно измесете го. Тестото може да биде и малку лепливо, нема потреба од повеќе брашно.

Прекријте го и оставете го да се дуплира.

Поделете го на 4 дела, секој дел малку расучете го, премачкајте го со маргарин и наредете ги сите дела еден врз друг. Најгорниот дел не го мачкајте.

Најпрво со раце притиснете го, убаво да се спојат сите дела од тестото, а потоа исучете го во кора со дебелина колку ден прст.

Исечете го на квадрати и над секој ставете од филот. Формирајте топче.

Наредете ги во подмачкана тава и оставете ги да скиснат.
Пред печење премачкајте ги со јајце и наросете ги со сусам.
Печете на 200 степени.

loading...