Рецепт – Мекици за помалку од 30 минути

АКЦИЈА
loading...

Направете вкусни и брзи мекици за Добро утро со јогурт, кои се меки како перниче, а не впиваат многу маснотија.Ова е рецептот:

СОСТОЈКИ:

1 јајце
малку сол
1 прашок за пециво
1/4 л. јогурт
брашно колку тестото да е меко


НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Се мешаат јајцето со сол, прашокот за пециво и јогурт во вангла и се додава постепено брашно, колку тестото кое ќе го замесите да е меко.

Нека стои 15 минути да нарасне.

Се вадат топки од тестото и се пржат во врело масло на тава.

Се ставаат потоа на салфета.

Уживајте, супер е со јогурт или павлака, како и сирење.

loading...