Вртени кори со чоколадо и малини (Видео)

АКЦИЈА
loading...

Колку пати сте посакале чоколадна баклава, но ви било пресложено за да ја зготвите?

Овој рецепт е многу блиску до вкусот на баклава, а се подготвува на далеку полесен начин и изгледа многу попримамливо од традиционалниот десерт.

Секој може да се обиде да ги направи овие алтернативни баклави полнети со топено чоколадо и малини на врвот, кои ќе ви станат омилен летен десерт.

Потребни состојки:
20 парчиња кори за баклава
170 g стопен путер
1 шолја шербет
1 ½ шолја чоколадо, стопено
1 ½ шолја сечкани фстаци
1 шолја малини
Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 170˚С. извадете една кора и целосно премачкајте ја со стопениот путер. Преклопете ја кората на пола (така што страните со путерот ќе се спојат).

Од пошироката страна на кората почнете да ролате тенко стапче/сукало до другиот крај на кората.

Наберете ги двата краја и извадете го стапчето, а од ролната направете кружна форма и ставете на хартија за печење.

Премачкајте ги сите „баклави“ со путер и ставете да се печат 25 минути додека не добијат златно-кафеава боја.

Извадете ги од рерна и веднаш намачкајте ги со шербетот. Во средината наполнете го секој прстен со 1 лажица од стопеното чоколато и наросете од фстаците, а на врвот ставете малина.

Од видеото може да видите целосен начин на подготовка:

A post shared by Tastemade (@tastemade) on

loading...