Бугарин во вреќа и врзан со синџири ќе плива во Охридско

АКЦИЈА
loading...

Бугарскиот пливач Јане Петков од Петрич, кој идната седмица планира во водите на Охридското Езеро да преплива повеќе од 3,5 километри врзан со синџири и во вреќа и на тој начин да оствари нов Гинисов рекорд, утре во Охрид ќе одржи предавање за посебни техники на дишење, концентрација и контрола на мислата.

Предавањето, кое е најавено за утревечер од 19 часот во просториите на Црвениот крст во Охрид, е отворено за сите заинтересирани што сакаат да слушнат корисни совети и да научат и применат проверени вештини за здраво и долго живеење.

Јане Петков од 10 јули е во Охрид каде се подготвува за подвигот предвиден за 24 јули. Тој имаше Гинисов рекорд во пливање со синџири и во вреќа, поставен во 2013 година токму во Охридското Езеро, кога патеката од Горица до Градското пристаниште во должина од 2.388 метри ја преплива за 2:55:47 часа.

Неговиот рекорд го собори Индиецот Гопал Карви кој преплива 3.071 метри во водите на Индискиот Океан.

Денешен.мк

loading...