ЦИПРАС: Владата во Скопје лаже, добро знаат дека со договорот никаде не се признава Македонска нација

АКЦИЈА
loading...

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го обвини Зоран Заев и неговата владата дека лажат во врска со договорот, потенцирајќи дека се лаги тврдењата на Македонската влада дека со договорот бил зачуван Македонскиот идентитет и јазик. Оваа реторика во изминатите месец дена, владата на Заев се обидува насила да ја наметне пред Македонската јавност, а сите министри без исклучок како и провладините медиуми се обидуваат да го прикажат поразот како победа.

„Тие инсистираат во лагата дека Грција прифатила Македонска нација и јазик со договорот. Тоа е лага, многу добро знаат дека никаде во договорот не се признава Македонска нација. Нема признавање на нацијата“ – вели грчкиот премиер Алексис Ципрас на својот официјален Твитер профил.

Зоран Заев уште еднаш брутално ја излажа Македонската јавност, тврдејќи дека договорот бил исклучително добар, а со истиот бил заштитен и Македонскиот идентитет и јазик.

loading...