Торта – кремаст еклер (Без печење)

АКЦИЈА
loading...

Кремастите торти се нешто на кое ретко кој може да одолее. Особено ако се лесни и едноставни, не само на вкус, туку и за подготовка.Особено ако се лесни и едноставни, не само на вкус, туку и за подготовка.

За деновите кога ви се јаде нешто вкусно и благо, а не сте расположени за многу готвење, ова е идеалниот предлог.

Состојки:

2 кесички пудинг од ванила
3 големи шолји млеко (околу 750ml)
1 шолја слатка хопла
бисквити
Глазура:

1/3 шолја какао
1 шолја шеќер
1/4 шолја млеко
110g путер (стопен)
1 лажичка екстракт од ванила
Начин на подготовка:

Подгответе го пудингот и штом малку се излади измешајте го со претходно изматената хопла.

Наредете еден ред бисквити па прелијте со филот од пудинг и хопла.

Повторете ја постапката уште двапати или додека имате фил.

Глазурата подгответе ја така што ќе ги ставите какаото, шеќерот и млекото во тенџере да вријат околу 1 минута со постојано мешање. На крајот додадете го екстрактот од ванила и путерот и убаво измешајте.

Вака подготвената торта оставете ја да се стегне во фрижидер преку ноќ.

loading...