Сладолед од лубеница (Рецепт)

АКЦИЈА
loading...

Неодолив сладолед за разладување во овие врели денови…

СОСТОЈКИ:

лубеница
сок од лимета
нане
шеќер
вода

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Лубеницата исчистете ја, исечкајте ја на поголеми парчиња, додајте сок од лимета, неколку листови нане па добро измешајте.

На оган загрејте ја измешаната лубеница со нане, додајте вода и шеќер па изладете. Ставете во калап за сладолед во замрзнувач. Штом стврдне, забодете стапчиња и оставете во замрзнувач додека сладоледот целосно не смрзне.

Уживајте!

ГОТВИ.МК

loading...