ВМРО-ДПМНЕ за утре најавува два комплета кривични пријави против власта

АКЦИЈА
loading...

Во вечерашното гостување на „ТВ Алфа“ потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски најави два комплета од кривични пријави.

Најверојатно уште утре ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе два комплета од кривични пријави на креаторите и потписниците на Законот за употребата на јазиците и на Договорот со Грција за промена на името на Република Македонија, рече Николовски во интервју за „ТВ Алфа“.

ВМРО-ДПМНЕ досега неколку пати соопшти дека според нив Законот за употребата на јазиците и договорот за промена на името се неуставни. Според Николовски, овие дела не застаруваат, тој смета дека ова судство и обвинителство нема да одговори на нивните пријави, но делата не застаруваат и некогаш, некое независно правосудство ќе мора да ги извади од фиока овие пријави.

Тој нагласи и дека нормален референдум, онаков каков што би требало да има, на којшто граѓаните треба да се искажат по однос на своето мислење за промената на името на Република Македонија, нема да има.

-Или воопшто нема да има референдум или ќе има референдум којшто ќе е изманипулиран. Велам дека нема да има референдум од неколку причини.Прво Заев на ниеден начин не створи атмосфера за успешен референдум. Иако вчера најави дека ќе има, ќе видиме. Најавуваше и дека нема да има промена на Уставот на Македонија. Второ, заедно со Димитров потпишаа исклучително лош, да не речам, катастрофален договор со Грција. Јас кажав, да не преговарале, веројатно ќе добиеја подобар одговор. Третата работа, ако внимателно се чита договорот, особено членот 1.11, таму има една вешто изработена формулација, која што очигледно ја работеле врвни експерти по меѓународно право, која што вели дека договорот стапува во сила по ратификацијата во Собранието на втората страна, како што за жал официјално сме наречени во тој договор, или по одржан референдум доколку втората страна одлучи да го одржи – вели Николовски додавајќи дека токму тоа зборче „или“ значи дека државата не е обврзана да направи референдум- рече тој.

Извор: Прес 24

loading...