Потресна порака што ќе ве расплаче: Босанец до Македонците, за името (ВИДЕО)

АКЦИЈА
loading...

Сите молчат за злосторствата, прогоните, убиствата, силувањата, осакатувањето на Македонците во Грција, пишува Босанецот од Велика Кладуша Сафет Куртовиќ.

Овој вљубеник во Македонија чија група за земјава беше банирана од страна на грчки активисти на Фејсбук денеска објави потресно видео од кое насолзуваат очите.

Сафет кој очигледно добро ја познава историјата и граѓанската војна во Грција е оштар кон македонските политичари кои ги нарекува со погрдни зборови.

„Се срамам што живеам во време кога сите се тресат со главата и молчат пред фашизмот кој постоел повеќе од 100 години. Денес, овие номади од Северна Африка, кои ја окупираа земјата на домашните Македонци, ја уценуваа македонската вековна Македонија, барајќи да украдат не само повеќе земја, туку и култура и историја, и да им го избришат идентитетот на Македонците“, напиша Сафет во едно предходно писание на интернет.

Извор: Експрес.мк

loading...