Наши туристи заедно со Срби и Грци ваделе автомобили од морето, Македонец прв помогнал

АКЦИЈА
loading...

Во поплавените подрачја во грчките одмаралишта денеска туристите го минале така што со заеднички сили со надлежните служби ги ваделе потопените автомобили од морето.

-Во Метаморфозис луѓето од Србија им помагаа на Грците да ги извлечат потопените автомобили од морето, а во Никити прв кој пришол да помогне на луѓето од автомобилите кои завршиле во морето, пред полицијата и пожарникарите, беше човек од Македонија- наведува сајтот Грчка Инфо на својата фејсбук страница.

Во метаморфозис и Ормос Панагис, Никити најмногу е погоден во вчерашното невреме и таму материјалните штети се најголеми, а сите Грци се на улиците од рано наутро, чистејќи ги улиците, плажите, продавниците и куќите.

Повеќето локали и продавници работат норамално, а туристите од неколку хотели и вили се евакуирани во други сместувања.

Според сегашните прогнози, ако дождовите престанат, Никити би требало да биде доведен во нормална состојба за најмногу 2 до 3 дена.

Република.мк

loading...