Богоевски во „Само вистина“: Ако ние фарбавме, поубаво ќе ја исфарбавме

АКЦИЈА
loading...

Превземено од Плусинфо

Ако ние ја фарбавме поубаво ќе ја исфарбавме, изјави вечерва Павле Богоевски за инцидентот пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ.

Независниот пратеник во „Само вистина“ повика водството на ВМРО-ДПМНЕ да не го појкотира референдумот, туку да повика на излезност за тој да успее, без разлика дали ќе лобира да се гласа „да“ или не“.

– Без разлика кој референдум ќе биде, волјата на граѓаните е задолжителна за политичарите, барем од етички аспект. Мое мислење е дека овој референдум треба да биде облигаторен, еднаш засекогаш да ги затвориме сите можни дилеми – вели Богоевски.

Богоевски смета дека земјата конечно тргнала од мртва точка и дека чекориме во вистинска насок.

– Наши најголеми бранители, поддржувачи, во текот на вчерашниот самит без токму државите со којшто имавме најмногу недоразбирања – Грција и Бугарија – вели Богоевски, додавајќи дека само со вистински реформи ќе стигнеме до подобра иднина.

 

loading...