Спорот за името може да ескалира, Македонија пред нова криза?

АКЦИЈА
loading...

Одбивањето на Иванов да го потпише Законот за договорот и протести на незадоволните од договорот во Македонија и Грција дава крајно неизвесен епилог на кризата . Се почесто и почесто се најавува импичмент на Иванов.

Иако најавен како историски и како пример за решавање на долготраен повеќе децениски конфликт и договорот Заев-Ципрас не е прифатен од страна на сите со оптимистички жар.

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов одби да го потпише законот, со кој се потврдува договорот врз основа на тоа дека договорот е неуставен, и дека во Собранието не е изгласан во согласност со Уставот.

“Еден од столбовите на мојата политика во изборната програма за 2014 година е тоа што јас не ја прифаќам промената на Уставот со цел промена на уставното име. Не ги прифаќам идеите и предлози што би го загрозува македонскиот национален идентитет, посебноста на македонската нација, македонскиот јазик и македонскиот модел на соживот “, рече Иванов, потсетувајќи дека за неговата изборна програма гласале повеќе од половина милион граѓани на Македонија.

Одбивањето на Иванов да прогласи да го потпише договорот и протестите на незадоволните во Македонија и во Грција го прават политичкиот епилог на кризата неизвесен.

Законот, според словото на Уставот на Република Македонија се враќа во парламентот и ако Парламентот повторно го изгласа, претседателот е должен да го отпише, објаснува професор по меѓународни односи Денко Малески, прв министер за надворешни работи на независна Македонија.

Меѓутоа, ако Иванов не го потпише законот ни по второто гласање, тогаш станува збор за интерпретација на правниот и политичкиот фактори, додава тој.

“Бидејќи претседателот тоа не го направи ни во претходниот случај, кога стануваше збор за законот за јазиците, многу веројатно дека тоа нема да го стори тоа ни сега, а тоа веројатно ќе ја одонесе земјата во криза”, вели Малески.

Сценариото за усвојување на договорот е направено пред да дојде на власт Заев, истакна политикологот Наталија Ивчева. Владата на Заев го постигна договорот со помош на странскиот фактори и без оглед на реакцијата на македонскиот претседател, договорот се смета за конечен.
Ако биде распишан, референдумот за договорот може да биде обврзувачки или консултативен, рече Ивчева. Резултатите од консултативниот референдум нема да ја обврзат Владата да дејствува според волјата на граѓаните.

Сепак, премиерот Заев изјави дека ќе поднесе оставка ако граѓаните на Македонија го отфрлат договорот. Сепак, според Ивчева, на Заев не може да му се верува.

“Ако имаме претстава за каква личност говори, која вели едно нешто наутр, навечер се демантира себе си, тогаш не може да му се верува за било што, дури ни за референдум. Референдумот не треба да се случи, такво е и расположението помеѓу народот, бидејќи не смее да стане збор за името, нашиот идентитет, уставот, нашиот јазик “, рече Ивчева.

Граѓаните сметаат дека референдумот не треба да се одржува или да се бојкотира, додека на властите им е потребен само цензус, продолжува Ивчева. Според неа, кој ќе гласа за договорот е втора работа, ако се земе предвид дека договорт е конечен .

Македонија, вели таа, не се разликува од Украина, ниту на Црна Гора, која се приклучи на НАТО против волјата на мнозинството граѓани, така што, според нејзе, можно е Владата на Зоран Заев, без референдум да го протурка договорот.

Малески и Ивчева велат дека е тешко да се предвиди опасноста од ескалација на конфликтот. Македонско-грчкиот спор трае толку долго што граѓаните се желни за решение, вели Малески.

“Не е едноставно за владите на двете земји да си пружат рака во оваа прилично жестока, националистичка атмосфера, каде националистите од двете страни велат дека има само една вистина за Македонија, или нивната, или нашата,што апсолутно не е точно. Има повеќе вистина за Македонија. Мислам дека целата работа ќе има добар крај “, рече тој.
Според Ивчева, ситуацијата е напната и негативната атмосфера кај граѓаните расте. Од друга страна, полицијата насилно ги блокира протестите.

“Тие се користат сите методи можат за да ги исплаши луѓето, за да се блокираат протестите, да нема немири и сето тоа да помини лесно. Како тоа ќе им успее, не знам, но знам дека секој ден се ситуациајта е сеповеќе и повеќе напнатата “, вели таа.

Инфомакс

loading...