САД го повика Париз да ја поддржи Македонија

АКЦИЈА
loading...

Државниот секретар на САД Мајк Помпео го повика францускиот министер за надворешни работи, Ле Дријан, да ја поддржи Македонија да добие покана за членство во НАТО, исто така да даде поддршка и на разговорите за пристапување во ЕУ, по потпишувањето на спогодбата за името помеѓу Грција и Македонија, објави пред малку Стејт Департментот.

Франција го подржува добивањето покана за членство на македонија во НАТО, но во моментов се спротиставува на проширувањето на ЕУ.

loading...