Славчо Попоски: Циклонот Силвија ќе донесе големо невреме

АКЦИЈА
loading...

Продолжува влијанието на моќниот циклон Силвија кој во текот на вчерашниот ден (среда) донесе големо невреме во голем дел од државава предизвикувајќи штети и паднати дрвја во Скопскиот регион, а на многу места е регистрирана и појава на град.

„Попладнево и вечерва времето ќе биде нестабилно облачно на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни проследени со интензивен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Слично време со чести врнежи и грмежи како и услови за локално невреме ќе продолжи и во текот на следните денови како и за време на викендот кој доаѓа додека температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање“- вели метеорологот Славчо Попоски.

Додава дека локално ќе наврне големо количество на воден талог, (преку 40 – 50 л/м2) па токму поради ова можни се локални поројни поплави, а постои можност и за зголемување на нивоата на реките и на езерата во државава.

loading...