Грчките медиуми: Дури и по постигнат договор Грција ќе го задржи правото на вето!

АКЦИЈА
loading...

Утринава голем број влијателни медиуми објавуваат информации за различни аспекти на спорот за името и вчерашниот разговор меѓу Ципрас и Заев, пренесува Експрес.мк.

Според владините брифинзи застојот во 10 дневните телефонски преговори е заради противењето на Скопје:

– на извршувањето на ЕРГА ОМНЕС

– имплементација на договорот [договориле уставните измени да се во рок од 18 месеци]

– безбедносните гаранции за правна сигурност доколку страните не го почитуваат договорот.

Дел од медиумите немаат доволно информации односно на грчката страна не е јасно кои се “гаранциите што ги обезбедиле Грците” во договорот и дали во фази на интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО ќе можат да го користат ветото во ЕУ и НАТО.

Грчките медиуми блиски на Сириза, утринава јавуваат дека:

– телефонскиот разговор ќе биде пред 11.00 часот за потврда на договореното

– предвидени се сите чекори на Македонската политичка сцена и ветото од Претседателот Иванов

– доколку договорот пропадне Грција ќе реагира со двојно вето во ЕУ и НАТО

– Ципрас ќе го информира Павлопулос и политичките партии за договорот за да добие одобрение.

– до крај на неделава Заев и Ципрас ќе го потпишат договорот во Преспа.

Изворите во Грчката влада доцна синоќа јавуваат за “висока шанса” за постигнување на договор за номенклатурата и но сеуште се загрижени за “прифаќањето на erga omnes и како тоа ќе биде имплементирано во пракса”.

Добрите страни за Грција според брифинзите е дека Грција во секакво сценарио го задржува механизмот на ВЕТО.

Што добива Атина:

– сложено име со географска одредба за севкупна употреба што е национална позиција од 2008

(Најверојатно Северна Македонија кое се очекува да го одбере денеска Заев кој вчера го одбил Горна затоа што се противела Бугарија, а било поприфатливо за Атина)

– употреба на ЕРГА ОМНЕС за внатрешна и надворешна употреба со цел промена на Уставното име предизвикувајќи промена на пасошите и други документи.

– стратешкото планирање на Владата е предвидува дека договорот нема да стигне во Грчкиот парламент пред октомври што е голем простор за политичко маневрирање по завршување на целиот процес од Скопската страна.

loading...