Џабе кречевме: Овие држави ја признале Македонија со уставното име

АКЦИЈА
loading...

Ви ја претставуваме целата листа на земји кои ја признале Македонија под уставно име и како ПЈРМ.

Кој не има признаено како Република Македонија

Кина

Русија

Обединето Кралство

САД

Сите од земјите на поранешна Југославија:

Босна и Херцеговина

Хрватска

Црна Гора

Србија

Словенија

Други земји:

Австрија

Азербејџан

Албанија

Алжир

Андора

Аргентина

Бангладеш

Бахреин

Белорусија

Боливија

Боцвана

Бразил

Брунеи

Бугарија

Бурунди

Венецуела

Виетнам

Гватемала

Гвинеја

Ел Салвадор

Естонија

Замбија

Зимбабве

Израел

Индија

Индонезија

Ирак

Иран

Ирска

Источен Тимор

Италија

Јамајка

Јапонија

Казахстан

Камбоџа

Канада

Катар

Конго

Кореја

Косово

Костарика

Куба

Кувајт

Лаос

Литванија

Лихтенштајн

Луксембург

Маврициус

Малезија

Мароко

Малта

Мексико

Мјанмар

Мозамбик

Молдавија

Намибија

Непал

Нигерија

Никарагва

Нов Зеланд

Норвешка

Обединети Арапски Емирати

Оман

Пакистан

Парагвај

Перу

Полска

Романија

Руанда

Саудиска Арабија

Свазиленд

Сингапур

Сирија

Словачка

Судан

Суринам

Тајланд

Танзанија

Таџикистан

Тивалу

Туркменистан

Турција

Уганда

Украина

Унгарија

Уругвај

Филипини

Финска

Фиџи

Хаити

Хондурас

Чад

Чешка Република

Чиле

Џибути

Швајцарија

Шведска

Шри Ланка

Земји кои ја признаваат Македонија како Поранешна Југословенска Република Македонија:

Австралија

Белгија

Ватикан

Германија

Грција

Данска

Египет

Франција

Холандија

Шпанија

Земји со кои не е дефинирано прашањето:

Тајван

Земји со кои Македонија се уште нема никакви дипломатски односи:

Бахами

Барбадос

Бутан

Кипар

Грузија

Гренада

Кирибати

Либан

Либерија

Мали

Монако

Палау

Палестина

Папуа Нова Гвинеја

Сан Марино

Соломонови Острови

Јужноафриканска Република

Република Кореја

Тонга

Тринидад и Тобаго

Тунис

Ерменија

Ангола

Филипини

Јужен Судан

loading...