Ципрас не му крева телефон на Заев, издаде свој Нон Пејпер за името

АКЦИЈА
loading...

Се чини дека ФИРОМ не е подготвена да одговори на се што е договорeно во Брисел меѓу двајцата министри за надворшни работи Никола Димитров и Никос Коѕиас, се вели во брифингот од грчката влада за expres.mk.

“Затоа можноста за договор во наредните денови се чини дека е подалечна“, се вели во документот таканаречениот Нон Пејпер на грчката влада во врска со најавите на дел од медиумите дека се е подготвено за финално решение.

Во исто време грчката влада порачува дека и можноста за телефонска конверзација меѓу двајцата премиери Ципрас и Заев е помалку можна поради позициите на Скопје.

Премиерот Заев во средата најави дека очекува повика од Атина кој што требаше да се случи меѓу завчера и денеска.

loading...