Вкусни „бомбици“ компири, кашкавал и шунка

АКЦИЈА
loading...

Состојки:

4 големи компири
1 филџан брашно
1 филџан рендан кашкавал
1 жолчка
половина пакетче путер
150 гр. шунка
сол

Начин на приготвување:

Сварете ги, излупете ги и пасирајте ги компирите. Потоа додадете ја жолчката, брашното, кашкавалот, саламата (ситно исецкана) и сол по вкус. Направете тесто од кое ќе ги обликувате топчињата со големината на орев.
Ставете ги топчињата во загреаниот путер се додека не поруменат.

На здравје!

loading...