Македонецот ги полуде великаните: кои клубови го посакуваат бомбардерот од Примера

АКЦИЈА
loading...

Само една сеозна му беше доволна на Енис Барди да експлодира во шпанската Примера и да го привлече вниманието на големите европски тимови. Македонскиот репрезентативец кој настапува за екипата на Леванте, со која и официјално го обезбеедија опстанокот во во Примера и за наредната година, сега е мета на големите европски клубови како што се Интер и Пари Сен Жермен.

Барди минатото лето премина во Леванте од Ујпешт, пред се благодарение на одличнит игри за младата репрезентација на Македонија со која учевствуваше на Европското првенство. Леванте го купи од Ујпешт за само 1.500.000 евра, а сега можат да заработат вртоглава сума од негов евентуален трансфер. Барди одигра перфектна прва сезона за Леванте, постигна 9 погодоци од кои 5 од слободен удар, по што само Лионел Меси е едиствениот играч пред него. Минатата недела Барди постигна два гола против Барселона.

Псж и Интер први покажаа интерес, а во Леванте задоволно ги тријат рацете. Барди има откупна клаузула од 25.000.000 евра и клубот од Валенсија не сака ни да слушне за нешто помалку од таа цифра. Останува да видиме каде ќе заврши Енис Барди, дали во Леванте или пак во некој од европските гиганти.

loading...