Нема македонски јазик на Самитот на ЕУ во Софија

АКЦИЈА
loading...

Нема македонски јазик на Самитот на ЕУ во Софија

На официјалните домументи од Самитот на ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Софија, во графата за јазици намето македонски јазик стои јазик на Поранешната југословенска република Макеоднија.

Досега во Европската унија не се проблематизирала употребата на македонски јазик.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

loading...