Падна снег над Макарска

АКЦИЈА

По неколку недели во кои доминираа летни температури на подрачјето на цела Хрватска, денеска над Макарска забаеле од снег.

Промената на времето донесе осетен пад на температурите во цела Далмација, а на планината Биоково падна снег.

Синоќа температурата беше околу 20 степени на Биоково, па падна на 0 степени Целзиусови, па дождот премина во снег.

Вчера во попладневните часови температурата била само 12 степени што е пад за 15 степени од претходниот ден.

Пасот на температурите донесе и дожд и грмотевици, а на среден Јадран забележана е и пијавица или помало торнадо.

loading...