Франција и Холандија не ја сакаат Македонија во ЕУ

АКЦИЈА
loading...

Шпанија ја прескокнува големата балканска забава на ЕУ, но сепак ќе ја потпише картичката.

На самитот во Софија во четврток, водачите на Европската унија и шест земји од Западен Балкан ќе имаат за цел да покажат дека се уште се посветени едни на други – 15 години по последниот таков собир.

За ЕУ, тоа значи сигнализирање дека вратата е отворена за членство. За балканските земји, тоа значи дека тие ќе ги преземат реформите потребни за да стигнат таму, пишува Политико.еу

Балканот се придвижи назад кон политичката агенда на ЕУ, бидејќи европските лидери станаа вознемирени поради влијанието на другите сили на нејзиниот јужен крај, особено во Русија. Миграционата криза во 2015 година, во која стотици илјади влегоа во ЕУ преку западниот балкански пат, исто така, обезбеди потполно потсетување за значењето на регионот за стабилноста на блокот.

Но, проблематичната дипломатија што води до самитот во Софија покажува колку е тешко да се постигне договор меѓу 28-те членки на ЕУ за политика кон нејзините соседи на Балканот, кои беа погодени од војна и граѓански немири во 1990-тите и се уште се соочуваат со проблеми, вклучувајќи ја и корупцијата, организираниот криминал, слаби демократски институции и нерешени билатерални спорови.

Владите на ЕУ, исто така, се борат да се договорат дали да ја поканат Албанија и Македонија да започнат разговори за членство на состанокот на Европскиот совет следниот месец, додека Франција и Холандија ќе го предводат обвинението за скептиците.

Во Софија, шпанскиот премиер Маријано Рахој ќе вечера со колегите на ЕУ вечерва,  но потоа ќе го прескокне балканскиот самит, бидејќи Косово учествува. Шпанија е една од петте земји на ЕУ кои не го признаваат Косово, кое прогласи независност од Србија во 2008 година. Лидерите на другите четири земји се очекува да присуствуваат, но Косово е особено чувствително прашање за Шпанија, со оглед на нејзиното жестоко противење на сепаратистичките движења во сопствениот граници.

Дипломатите на ЕУ излегоа со креативни решенија за решавање на косовското прашање. Иако Рахој ќе го бојкотира Самитот, претставниците на ЕУ очекуваат Шпанија да биде претставена на одредено ниво и ќе ја поддржи конечната декларација – но текстот ќе се однесува на „партнери“ од Западен Балкан, а не на „земји“. Исто така, Србија ќе биде присутна, иако смета дека Косово е отпадничка провинција, но на косовската табличка за името ќе се избегне територијалниот статус.

Проширувањето оживеа

Иако владите на ЕУ и Европската комисија се согласуваат со желбата да ги продлабочат своите односи со Западен Балкан, тие се борат да постигнат согласност за тоа како да ја постигнат таа цел. Комисијата го оживеа проширувањето како приоритет минатата година и во април препорача дека водачите на ЕУ даваат зелено светло за разговорите за членство за Македонија и Албанија. Ако го сторат тоа, двете земји ќе влезат со Србија и Црна Гора во процесот на пристапување.

Од шест Западен Балкан, тоа ќе го остави само Косово, а Босна и Херцеговина сé уште чека покана за преговори за членство.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, предложи Србија и Црна Гора да бидат членки на ЕУ до 2025 година, иако тој временски период се смета за многу амбициозен или сосема нереален од страна на многу набљудувачи. Комесарот за проширување Јоханес Хан презеде повторување дека ЕУ се соочува со избор меѓу „извоз на стабилност“ на западен Балкан или наоѓање на нестабилност увезена од регионот.

Но, некои влади се претпазливи да отворат нови членови, кои се меѓу најсиромашните земји во Европа, со политичка елита чија заложба за владеење на правото и демократијата често се доведува во прашање. Тие, исто така, се загрижени за тоа како гласачите дома ќе реагираат, со евроскептицизам и популизам сé уште застрашувачки сили низ континентот, а многу луѓе во постарите земји-членки се лутат на миграцијата што ја предизвикаа претходните бранови на проширување.

Четириесет и седум проценти од граѓаните на ЕУ се противат на преземање на нови членови, со 42 проценти за и 11 проценти неопределени, според последното истражување на Евробарометар за јавното мислење на ЕУ. Опозицијата е особено силна во некои од најголемите земји во ЕУ – 64 отсто од француските граѓани и 63 отсто од Германците се противат на проширувањето.

Назад во 2003 година, кога беше одржан последниот самит ЕУ-Западен Балкан во Солун, 46 отсто од граѓаните на ЕУ го поддржуваат проширувањето, 35 отсто се противат и 19 отсто се неодлучни. Во тие денови, ЕУ беше составена од само 15 земји.

Меркел отворена, Макрон скептичен

Германската канцеларка Ангела Меркел во последниве години се појави како шампион на Западен Балкан, покрена серија самити насочени кон зајакнување на односите меѓу земјите во регионот и приближување кон ЕУ.

Германскиот министер за Европа, Мајкл Рот, оваа недела го пофали напредокот на Албанија и Македонија, но рече дека Берлин сè уште не одлучил дали да го поддржи почетокот на разговорите за членство со двете земји. Тој истакна дека на владата ќе и треба поддршка од Бундестагот и исто така сака да постигне консензус со своите партнери од ЕУ.

Но, Париз е скептичен да продолжи понатаму во проширувањето. Претседателот Емануел Макрон минатиот месец му рече на Европскиот парламент дека ЕУ треба да размислува само за преземање на нови членки откако ќе претрпи фундаментални реформи за начинот на кој работи.

“Не сакам Балкан што се свртува кон Турција или Русија, но не сакам Европа, која функционира со тешкотии“, Рече Макрон.

Официјален претставник на Елисеј, кој го прегледува самитот во Софија, рече дека односите со Балканот треба да се фокусираат не само „на далекусежно проширување“ и дека прашањето за преговорите за членство за Македонија и Албанија е прерано.

loading...