Роднината на Таравари именуван, по 10 месеци разрешен од Управниот одбор на Клиниката за кардиохиругија

АКЦИЈА
loading...

Еден од роднините на ексминистерот за здравство, Арбен Таравари, Хајбер, во најновиот број на „Службен весник“ е разрешен од член на Управниот одбор на државната Клиника за кардиохирургија. Тој е именуван на 3 август со одлука објавена во „Службен весник“ и потпишана од премиерот Зоран Заев. Именуван е како член на одборот на Клиниката заедно со Марија Ташкоска и Македонка Глигорова.

Политичкиот „брак“ на Таравари со власта почна да пропаѓа кога тој одлучи да се кандидира за градоначалник на Гостивар како кандидат на „Алијансата за Албанците“. Општината која тој ја раководи неодамна обвини дека ДУИ успеала преку разни притисоци врз Владата на Заев да му ги одземе ингеренциите во образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

Макфакс

loading...