Никогаш полесен ручек во рерна: Ставете месо и зеленчук и не чепкајте, вкусот е фантастичен

АКЦИЈА
loading...

За подготовка на овој ручек не ви треба многу време, а вкусот е фантастичен!

СОСТОЈКИ:

1 кг пилешко месо по избор
500-600 гр компири
400 гр шампињони
2 поголеми моркови
2 поголеми главици кромид
100 мл масло
200-250 мл вода
1 лажица сув зачин
листови магдонос
зачини по желба
1 лажичка сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени. Додека рерната се загрева подгответе сад во кој ќе го печете месото.
    2. Најдобро е ако имате глинен сад со поклоп, во него сите вкусови ќе се измешаат и јадењето ќе биде многу повкусно. Може да ви послужи и огноотпорен сад со поклоп, но ако немате ни тоа ставете алуминумска фолија наместо поклоп, добро затворете ја никаде да не пропушта.
    3. Дочитајте на готви.мк
loading...