Амди: Се виде ВМРО, уште кога започна да им тоне бродот, се решив да свртам нов лист!

АКЦИЈА
loading...

Амди Бајрам, лидер на Сојузот на Ромите станува дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ – е веста која што денес ја потврди премиерот Зоран Заев. Според него, тој нема да добие министерски места, туку одговорност на други позиции.

Во телефонски разговор за ,,Фокус’’, Бајрам вели дека е презадоволен и благодарен за оваа одлука. Според него, во последните пет месеци, откако бил независен, тој ја поддржал власта, па затоа и очекувано станал дел од мнозинството.

-Каде е народот, таму сум и јас. Морам да мислам на Ромите, ние не сме силен народ, и никогаш не сум криел дека јас сум секогаш со власта. Нема место за глума или фолирање, ние сме секогаш со победниците, со оние на кои мнозинството им ја дало довербата – тврди Амди.

Тој додава дека кога започнал да сфаќа како бродот на ВМРО ДМПНЕ тоне, решил да сврти нов лист.

-Се виде ВМРО, уште кога започна да им тоне бродот, ете си замина и Груевски, јас немав што да барам повеќе таму и станав независен. Цели пет месеци сум поддршка на власта. И тоа го правам во интерес на Ромскиот народ. Значи секогаш работам за доброто на моите луѓе – вели лидерот на Сојузот на Ромите.

Околу тоа што за време на предизборната кампања на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, мафташе на бината со морков во рака и го исмејуваше Заев, тврди дека сите недоразбирања со премиерот ги надминале.

-Јас нормално дека му се извинив на премиерот, но тој е дел од политиката со години, и јасно му е дека тоа е само дел од политиката, не е ништо лично. Не знам зошто сите се фатија за мене и моите изјави, кога не сум единствениот кој користел такви изрази, ете и Стевчо и многу други, да не ги набројувам сега, се користеле со секакви изрази. Обичниот човек треба да знае дека сето тоа е политика и ние, политичарите сме свесни за тоа. И токму поради тоа постои зборот извини, кој јас му го кажав на Заев уште одамна – ни изјави Бајрам.

Фокус

loading...