Цели компири од рерна – ручек кој „сам се прави”

АКЦИЈА
loading...

Направете вкусен ручек со компири, за кој нема малтретирање и мака, а не ви треба ни многу искуство во кујна.

Ова е рецептот, посебната арома доаѓа од тоа што компирите се цели.

СОСТОЈКИ:

1 кг. компири

сол

вегета

маслиновомасло

ПОДГОТОВКА:
Се мијат и лупат компирите, па се расекуваат на неколку места, за при печењето рамномерно да се испечат и внатре.
Се редат на плех со масло, се става сол и вегета, па масло, се покриваат со фолија и печат на 200 степени околу 30 минути.
Откако ќе поминат 30 минути се трга фолијата и се печат уште 15 минути.
Супер се за со месо и сос.
Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

loading...