Коренот од глуварче како лек – сега е идеално време да го наберете

АКЦИЈА
loading...

Чајот од глуварче делува врз канцерогените клетки така што тие се распаѓаат во рок од 48 часа, а за тоа време ниедна здравва клетка во организмот не се уништува.

Оваа неправедно запоставена билка, често сметана за коров, има многу лековити својства, а потребно е само да се набере од чисти предели, далеку од сообраќајот. Иако нашите баби ни правеле сирупи од цветовите знаејќи дека содржат многу лековити супстанци, она што сигурно не го знаеле е дека коренот на глуварчето може да им помогне на заболените од рак.

Научниците откриле дека коренот на оваа билка делува „подобро“ од хемотерапијата, бидејки ги „убива“ сите клетки, а коренот на глуварчето ги елиминира само канцерогените клетки.

Освен што има диуретични својства, поттикнува лачење на жолчен сок, го чисти црниот дроб, помага при алергии и го намалува холестеролот. Содржи многу важни витамини и минерали како што се витаминот Б6, тиамин, рибофлавин, витамин Ц, железо, калциум, калиум, фолна киселина и магнезиум.

Содржи и до 535% од потребниот дневен внес на витамин К и околу 110% од препорачаната дневна доза витамин А. Тоа се сите факти за оваа билка кои се познати со години.

Чај од глуварче: Истражување

На Универзитетот Виндзор, Канада, било спроведено иницијално истражување на Одделот по хемија и биохемија, а резултатите им даваат нова надеж на заболените од рак. Откриено е дека коренот од глуварче ефикасно ги „убива“ канцерогените клетки без никакви штетни последици на останатите клетки во организмот.

Чајот од глуварче делува врз канцерогените клетки на тој начин што тие се распаѓаат во рок од 48 часа, а за тоа време ниедна клетка не „заболува“ – покажало ова истражување. Заклучено е дека со континуирани третмани со корен од глуварче може да се уништи поголемиот дел од канцерогените клетки, а поради овие неочекувани резултати тимот истражувачи добиле силна поддршка да продолжат со истражувањата на оваа чудесна билка.

Џон ди Карло, 72-годишен маж лично се уверил во лековитота на глуварчето, бидејќи поминал низ интензивна и „агресивна“ хемотерапија во борба против ракот, а се лекувал неполни три години пред лекарите да го испуштат од болницата за да ги помне последните денови со своите најблиски.

Со оглед на тоа дека лекарите имале се помалку алтернативи во пронаоѓањето на функционално решение во борбата против неговата болест, му било предложено да пие чај од глуварче како последна трошка надеж. После само четири месеци овој човек доживеал ремисија на болеста.

loading...