Најголемиот херој на вчерашниот скопски маратон

АКЦИЈА
loading...

Вчера во Скопје се одржа традиционалниот Wizz Air маратон на кој беа пријавени рекордни 10.000 учесници кои доаѓаат од 58 земји од светот. На социјалните мрежи се појавија илјадници фотографии, но една од нив ги освои нашите симпатии и ги стопи срцата на публиката.

Дете со даунов синдром падна и лежеше 50 метри пред целта. Помина дечко, го крена во раце и заедно ја поминаа целта! Сепак има надеж за нас!

Според коментарите на фотографијата ова е Радован Велјаноски. Секоја чест и поклон до земја за човекот со големо срце.

Овој човек е победник! Најмалку што можеме да направиме е да се мотивираме меѓусебно со неговото хумано дело.

loading...