Готова за помалку од 30 минути: Шарлота торта без печење

АКЦИЈА
loading...

Направете вкусна и брза шарлота торта без печење.Ова е рецептот:
СОСТОЈКИ:

ПОДГОТОВКА:

Се делат белките и жолчките, па се става половина од шеќерот во прав во жолчките. Се матат со миксер, па се варат на пареа откако ќе се добие густа смеса.

Се додава чоколадо додека се варат жолчките.

Се матат белките со миксер, се додава останатиот шеќер во прав. Се мати маргаринот, па во него се додава оладеното чоколадо и се мати, а потоа се додаваат и сечените кикиритки.

Повторно се убаво се мати.

Потоа, чоколадната смеса се става постепено во белките, па се мати со миксер.

Земете калап и ставете фолија, па ставете во млекото за пишкотите ванилин шеќер.

Пишкотите се потопуваат во млекото и се редат по плехот.

На средина се става филот, па се редат и горе потопени пишкоти.

Се лади и украсува по желба.

Напомена: Може наместо кикиритки да користите и лешници.

Ова е видео рецептот:

loading...