Фаворитот за претседател на Републиканците Џим Бенкс лобира за Македонија

АКЦИЈА
loading...

Со писмо до првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг, 11 американски конгресмени, побараа земјава да добие покана за полноправно членство во НАТО.

Групата лобисти за Македонија, е предводена од конгресменот од Индијана Џим Бенкс. Во писмото до Столтенберг се вели дека членството на Македонија во НАТО е клучно и за алијансата и за американските интереси на Балканот, а дека таквата подготвеност ја демонстрирала со учеството во НАТО операциите во Косово и Авганистан.

– За една мултикултурна нација каква што е Македонија, веруваме дека пред себе има светла иднина, врз кој основ се стремиме кон ангажирање на владините институции и македонскиот народ во реализација на своите потенцијали. Ние веруваме дека е време за Македонија да се приклучи кон членството на НАТО, се наведува во писмото.

Мето Коловски Претседател на ОМД вели дека ваквите писма се многу важни за перспективите на Македонија, а дека конгресменот Џим Бенкс е меѓу кандидатите за лидер на Републиканската партија.

Иницијативата следи непосредно по изјавите на Коѕијас дека спорот за името не може да се реши до НАТО самитот во јули и дека земјава не може да добие таканаречена привремена интеграција на земјава додека се решава спорот. Премиерот Заев вчера повторно изрази оптимизам дека сепак се дофатливи роковите до јуни и јули да се постигне решение на спорот. Вели дека Македонија има план „Б“, но оти не размислува на него, зашто требало да се искористи големиот исчекор во преговорите со Атина.

– Би сакал да постигнеме решение дури и до самитот на ЕУ за Западен Балкан. Тоа е 17 и 18 мај, но поважно е да постигнеме решение. Ве уверувам дека движејќи се до она што ни е важно, а тоа е да се сочува достоинството и идентитетот и на нашата и на грчката страна, ќе се обидеме да го постигнеме решението што на Македонија ќе и обезбеди автоматска покана од НАТО и датум за преговори со ЕУ, рече Зоран Заев, претседател на Владата на Р.Македонија.

Колку е реален ваквиот оптимизам ќе биде појасно вечерва и утре, за време на квадрилатералниот состанок во Солун, каде учествуваат министрите Димитров и Коѕијас. Се уште нема потврда дали ќе имаат и билатерална средба.

loading...