Вкусен ручек за денес: Млади компирчиња со путер и магдонос

АКЦИЈА
loading...

Состојки:

1 кг млади компири

1 л млеко

2 лажици сечкан магдонос

100 гр путер

малку сув зачин

Начин на подготовка:

Компирите исчистете ги и наредете ги во огноотпорна чинија. Прелијте ги со млеко, во кое сте насечкале магдонос. Додајте зачин и ставете преку компирите. Ставете во загреана рерна да се пече.

Кога компирите ќе омекнат, додајте путер и протресете го садот за компирчињата да бидат во млекото. Кога млекото ќе зоврие, извадете и послужете.

loading...