Додека целиот свет ја гледал историската средба, телевизијата во Северна Кореја го прикажувала ова (Видео)

АКЦИЈА
loading...

Ким Јонг Ун денес станал првиот севернокорејски лидер кој чекорел на земјата на Јужна Кореја, преминувајќи ја воената линија на раздвојување, која го дели полуостровот од крајот на Корејската војна во 1953. година.

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, и јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин, имале сериозни, искрени разговори во текот на првата сесија од самитот во пограничното село Панмунџ. Целиот свет денес известувал за нивната историска средба, но овој важен момент не го пренесувала државната телевизија во севернокорејски Пјонгјанг.

Новинарот Мартин Вилијамс објавил снимка на која се прикажани разни телевизии во светот, кои го пренеле моментот на средбата на Ким Јонг Ун и Мун Џае Ин и нивното ракување, а во средина е KCTV, корејската државна телевизија, на која не се гледа ништо.

Северна и Јужна Кореја договориле прекин на сите непријателски делувања на земја, море и во воздух, кои би можеле да предизвикаат воени тензии и судири по денешниот самит на лидерите на овие земји во пограничното село Панмунџ.

Ким Јонг Ун и Мун Џае Ин денес потпишале декларација со која договориле работа на “целосна денуклеаризација на Корејскиот полуостров”, пренесува “Reuters”.

Ким Јонг Ун денес станал првиот севернокорејски лидер кој чекорел на површината на Јужна Кореја, преминувајќи ја воената линија на раздвојување, која го дели полуостровот од крајот на Корејската војна во 1953. година.

loading...