Не ги интересираат ниту момчињата убиени кај Смилковско, ниту нивните семејства

АКЦИЈА
loading...

Инфомакс неофицијално дознава дека во просториите на Министерството за труд и социјална политика, денеска шефицата на кабинет на министерката Мила Царовска, Санела Шкриеш без никаква посебна причина им се заканила на неколку вработени дека ќе бидат избркани од своето работно место. Поради секојдневите закани една вработена се онесветила, а друга вработена добила напад на срце, велат нивни добро упатени извори.

Поради ваквата ситуација во просториите на МТСП пристигнало и амбулантско возило.

Целата ова сторија се поврзува бидејќи во близина на МТСП, Шкриељ видела флаер кој е поврзан со утрешниот протест поврзан со зачувување на името. Кога Санела го здогледала флаерот , веднаш се упатила кон архивата и на вработени почнала да им вика и да им се заканува дека ќе го загубат работно место ако не признаат дека тие го оставиле флаерот. Шкриељ меѓу своите блиски коментирала дека не ја интересираат ниту момчињата, ниту нивните семејства. Не била нејзина работа дали некој ќе одговарал или немало да одговара. Колку се точни овие информации засега нема потврда.

Дали министерката Царовска знае што се случува во министертвото за труд и социјална политика, и дали ќе превземе одговорност за здраствена состојба на своите вработени?

loading...