Фантастичен ручек со ќофтиња и компири (рецепт + видео)

АКЦИЈА
loading...

Подготовката воопшто не е комплицирана, а вкусот е неверојатен!

СОСТОЈКИ:
компири
мелено месо
лук
црвена пипер
сол
бибер
зачин
бешамел сос
кашкавал

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Компирите обварете ги и исечкајте ги на кругови, па наредете во огноотпорен сад.

Меленото месо измешајте го со ситно сечкан лук, црвена пипер, сол и бибер, по желба додајте и други зачини, па формирајте ќофтиња.

Ќофтињата наредете ги на компирите, а помеѓу редете кругови компири така што секое ќофте ќе биде заградено.
Потоа прелијте ги ќофтињата со бешамел сос, изрендајте кашкавал и запечете во рерна 15 минути на 200 степени.

Добар апетит!

 

loading...