САД имаат долга историја на лажни причини за војна

АКЦИЈА
loading...

Употребата на терминот “лажно знаме” често наидува на подигнати веѓи и обвинувања за креирање теории на заговор. Но, нападите под лажни знамиња се многу реална и многу присутна карактеристика на геополитиката – и нивното негирање едноставно претставува негирање на реалноста.


Минатата недела, САД, заедно со Велика Британија и Франција, бомбардираа цели под контрола на сириската влада, наводно, во знак на одмазда за наводниот напад со хемиско оружје која беше спроведена една недела пред во градот Дума.

Приказната е едноставна: сирискиот претседател Башар Асад е зол манијак кој користи отровен гас против своите граѓани за забавна вт. Како неоконзервативни тинк-тенк Атлантскиот совет вели, кога Асад прави напади со хемиско оружје тој едноствано се “препушта на својата зависност” – зависност неодамна стекната, со оглед на фактот дека пред војната во Сирија да започне, американските новинари беа со полни усти пофалби за “образованиот” и “информиран” Асад восхитувајќи му се на “феноменалното” ниво на мир и верска разновидност во Сирија.

Значи, тоа е приказната. Асад е чудовиште, а светот мора да се обедини за да го спречи.

Сепак, постојат многу луѓе кои се помалку од убедени од оваа приказна. Еден од нив е Питер Форд, поранешен британски амбасадор во Сирија. Форд изјави за BBC Шкотска дека “многу веројатно” наводниот напад со хемиско оружје не се случил, а видеото и информациите кои ги користат како доказ САД и нивните сојузници се фалсификувани. Има и други кои веруваат дека нападот би можел да биде вистински, но дека сторителите се бунтовниците кои се борат против Асад со цел да предизвикаат воена акција на САД – со други зборови, тоа е многу веројатно напад под лажно знаме кој служи на својата цел совршено.

Едно од најдобрите прашања што треба да се постават кога се случува вака вакво нешто е: Кој има корист? Многу јасно во овој случај, Асад воопшто нема корист, но бунтовничките групи кои се борат против него имаат.

Без оглед на вистината во врска со наводниот напад со хемиско оружје, поимот напад под лажно знаме се користи за да се поттикне воена акција и нема потреба да се гледа со преголема доза на скептицизам. САД има долга историја на користење на лаги (или “лажни вести”) како изговор за војна. Важно е да се разгледаат неодамнешните настани во Сирија во тој контекст.

Сведоштво на Наира 

Можеби најпознат од сите примери беше трогателен сведочење пред Конгресот на 15-годишната Кувајтски девојка, идентификуван само како Наира која беше искористена за да се продаде приказната на американскиот народ за потребата од почеток на Првата заливска војна на во октомври 1990 година. Емоционалната изјава на Наира пред Конгресот како сведок на зверствата на ирачките војници кои наводно земале бебиња од инкубатори и ги оставале на подот за да умрат.

Американците не знаеа, дека Наира е ќерка на кувајтскиот амбасадор во САД и таа била тренирана од страна на американската ПР фирма Хил и Кноволтон/ Но, пред деталите за лажно сведочење да станат широко познати, приказната се искористи да и се продаде на американската јавност војната против Ирак во 1991 година.

Операција Нортвуд 

Во 1960-тите, американските воени лидери дизајнираа планови за бомбардирање на американските градови со цел да се обвини кубанскиот лидер Фидел Кастро, со цел да произведат јавна и меѓународна поддршка за војната.

Планот го имал кодното име Операција Нортвуд и она за што се залагаше оваа операција е ужасно. Американската војска предложи да потоне брод со кубански бегалци, киднапирање на авиони и бомбардирање на Мајами. Целта беше да се убедат Американците дека Кастро е виновникот за овие настани.

САД беше дури и подготвен да предизвика американски воени жртви, потонувајќи американски брод во заливот Гвантанамо и обвинувајќи ја Куба. Зошто? Бидејќи, како што велат, “списоците на жртвите во американските весници ќе предизвикаат корисен бран на национална индигнација” и ќе помогнат во креирање на воена поддршка. Плановите беа спречени од страна на претседателот Џон Ф. Кенеди, кој беше убиен една година подоцна, што ја наведе јавноста шпекулира за врската помеѓу тие настани.

Заливот Тонкин 

Високи претставници на САД, исто така, ги искривија фактите во пресрет на војната во Виетнам и медиумите свесно го објави официјалниот наратив како апсолутен факт, помагајќи да започне можеби нај катастрофалната војна во историјата на Америка.

На 2 август 1964 година, северно виетнамските торпедни чамци го нападнале американскиот брод “Мадокс”, додека бил на “рутинска патрола” во меѓународните води во Заливот Тонкин. Два дена подоцна, американската морнарица го објави вториот “неиспровоцирана” напад на “Медокс и УСС” Тарнер Џој “- кои биле испратени по првиот напад. Претседателот Линдон Б. Џонсон изјави пред американскиот дека за “повторениот акт на насилство” против американските бродови мора да бидат проследени со силен одговор. Наскоро откако Џонсон се појави на телевизија, Конгресот ја усвои декларацијата за Заливот Тонкин која одобри воена акција против Северен Виетнам.

Единствениот проблем беше, што немаше втор напад на бродовите на САД и обвинувањата дека првиот напад бил “неиспровоцирана” исто така било лага. Во реалноста, УСС “Медокс” прибирал разузнавачки податоци кои ги споделувал со Јужно Виетнамските бродови кои го напаѓале Северен Виетнам. Што се однесува на вториот напад, бродовите на САД погрешно ги протолкувале радио сигналите и радарски слики и поминале цели два часа стрелајќи кон ништо. Сепак, “нападот” беше искористен за да го убеди американскиот народ да ја поддржи војната во Виетнам.

Советски авиони повторно напади под лажни знамиња
Неодамна објавените документи покажуваат уште еден американски заговор со напад под лажно знаме, овој пат против Советскиот Сојуз. Меморандум на три-страница со белешки, напишана од страна на членовите на Националниот совет за безбедност, вели дека американската влада треба да набават советски авиони, кои ќе се користат за напади и да обезбедат изговор за војна.

Во меморандумот, пишува, “може да се користат при измама за да се збуни непријателот во воздух, да започне изненаден напад против непријателските инсталации или при креирање провокација во која ќе се обвинат советски авиони за напад на САД или пријателски инсталации со цел да се обезбеди изговор за интервенција на САД “.

Владата на САД дури размислува да произведе советски авиони во земјата во масовна тајна операција. Тие правеле и проценки и анализа на трошоците и времето потребно за таква една операција.

Ова во никој случај не е исцрпна листа. Дали има потреба повторно да се повторуваат лагите за војната во Ирак и оружјето за масовно уништување? Медиумите тука повторно ги проголтаа лагите на власта, еден по еден – и 15 години подоцна, регионот сè уште страда од последиците и изгледа дека не ја научиле лекцијата

Ова не се теории на заговор. Тие се ладни, тврди докази дека САД немаат никаков проблем со употребата на напади под лажно знам и лажни докази за да обезбедат изговор за воена интервенција.

Продолжениот недостаток на критичко размислување кај медиумите, со оглед на сериозните потенцијални последици од ескалирањето на конфликтот во Сирија, е еднакво на криминал.

loading...