Вкусни и лесни палачинки со сирење

АКЦИЈА
loading...

Состојки:
– 200 гр. брашно
– 150 гр. сирење или кашкавал (рендан)
– 2 јајца
– 50 мл. растително масло
– 300 мл. вода
– 1 чешне лук
– сол
– шеќер
– 1 лажичка прашок за пециво

Подготавка:
Измешајте ги јајцата, водата, шеќерот, солта и маслото. Потоа постепено додадете го брашното и прашокот за пециво. Кога ќе добиете хомогена смеса, додадете го сирењето, истолчениот лук и исечениот магдонос.
Овие палачинки се подготвуваат во тава, како и обично. Послужете ги со вашиот омилен сос или свеж зеленчук.

На здравје!

loading...