Tрагедија: Загинаа 14 млади спортисти во автобуска несреќа

АКЦИЈА
loading...

Полицијата во Канада потврди дека 14 луѓе загинаа откако се судрија камион и автобус со јуниорски хокеарски тим. Хамболт Бронкос патуваа по автопатот 35 во провинцијата Саскачеван кога се случи несреќата во петок во 17 часот по локално време.

Полицијата кажа дека во автобусот имало 28 лица, од кои 14 загинале. Останатите 14-мина се однесени во болница, а тројца се во критични состојба.

Хокеарите се на возраст меѓу 16 и 21 година.

Канадскиот премиер Џастин Трудо напиша Твитер: „Не можам да замислам низ што поминуваат родителите“.

loading...