Чоколадни јајца (хроно) – Рецепт

АКЦИЈА
loading...

Еве и за хронерите Велигденска радост, чоколадни превкусни јајца…

Подготовка
Го лупиме авокадото и го блендираме во Нутрибулет. Чоколадото го топиме на пареа, а потоа заедно со авокадотот ги соединуваме со блендирање.
Во калапите за јајца кои малку ги намрсуваме (може со кокосов путер) ставаме од смесата. Во средината ставаме по 1-2 бадемчиња.
Ги ставаме во замрзнувач да се стегнат
Потоа ги спојуваме и ги декорираме по желба и вкус.

Забелешка
Авокадото излупено и со отстранета семка треба да ни е со тежина 120 гр. Немам силиконски калапчиња во форма на јајца, па користев пластични од киндер јајца.

loading...