Горнамакедонија и за 4 до 5 години до членство во ЕУ

АКЦИЈА
loading...

Ројтерс, 3 февруари 2024 – Малата, Република Горнамакедонија, која е без излез на море, е само “4 до 5″ години” далеку од членството во ЕУ, изјави денеска Федерика Могерини, претседaтелка на ЕУ за време на состанокот со премиерот на Горнамакедонија Зоран Заев, кој сега е осма година на функцијата премиер.

“Потребни ни се повеќе реформи и ни е потребна Владата на Горнамакедонија да сториме повеќе за да ги охрабриме граѓаните, особено оние што користат социјални медиуми, да престанат со иредентистичките претензии против Грција и Бугарија. Како добри европејци кои веруваат во добрососедски односи, тоа не им помага на вашите изгледи за членство во ЕУ кога некои членови на јавноста инсистираат да се нарекуваат себеси “Македонци” и да се осврнат на оваа прекрасна земја Горнамакедонија со нејзиното поранешно име “, заклучи таа.

И покрај тоа што постигнаа договор со Грција за промена на името, идентитетот, јазикот и многу други аспекти од она што беше “Република Македонија” во 2018 година, Грците и натаму поставуваат блокади за членството на Горнамакедонија во ЕУ поради иредентизам кај многумина Горномакедонци. Анкетите покажуваат дека големо мнозинство етнички Горномакедонци сè уште се однесувале, непоколебливо како “Македонци” и нивниот идентитет, јазик, црква и култура, ги нарекувале “македонски”. Ова ја става власта на Горнамакедонија во расправа со мнозинството нејзини граѓани и кога некој во приватниот сектор, медиумите (особено социјалните медиуми), црквата, образовните институции, спортот и другите области се нарекуваат себеси, нивниот јазик, нивната култура и нивната црква, меѓу другото, како “македонски”, создава непотребно проблеми со добрите и добрососедски настроени Грци и Бугари.

Промената на името, идентитетот, црквата, јазикот и културата на земјата, меѓу другото, не беше лесно. Потребни се заеднички напори на ЕУ, САД, НАТО и голем дел од интелигенцијата во Горнамакедонија да ги уништат Горнамакедонците во текот на две децении, за да ги прифатат новото име и идентитет. Додека некои Горнамакедонци сè уште веруваат дека референдумот што помина и дозволил промена на името и идентитетот е лажен, владата на Горнамакедонија инсистира на тоа дека тој бил “слободен и фер”, како што наведува ОБСЕ, односно набљудувачката мисија на ОБСЕ, ОДИХР (наречена “О драга“). Некои Горнамакедонци тврдат дека 2.300.000 гласови во земја со само 2.1 милиони граѓани ја прават целата афера сомничава. Парламентот исто така ги усвои уставно бараните промени што ги бараат Грците кога околу 20 припадници на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ трагично ги загубија животите во автобуска несреќа непосредно пред гласањето.

Горнамакедонија е членка на НАТО од 2019 година (откако Грција конечно го ратификуваше пристапот на земјата откако побара уште неколку отстапки во однос на трговските имиња и поранешниот интернет домен “.mk” сега “.gmka”) и министерот за надворешни работи на Горанмакедонија, Павле Богоевски, неодамна наведе дека “Сега кога сме во НАТО, сè е прекрасно, сите се среќни и сè е одлично. Љубов, мир, еднорози, мачиња, кученца кучиња. ”

Претседателот на Горнамакедонија, Радмила Шеќеринска, во последната година од нејзиниот прв петгодишен мандат, изјави: “Тоа беше толку вредно да го смениме нашето име и идентитет за да влеземе во НАТО и наскоро, се надеваме, во ЕУ. Имињата и идентитетот, како што е пол, се флуидни и не се многу важни и можат да се променат во зависност од тоа на која страна на креветот се будите. Членството во НАТО, како безбедносната гаранција против Русите и Кинезите, исто така, носи и други придобивки како куповна моќ. Иако долгот, исто така, доаѓа со тоа, тоа е во ред затоа што можеме да го поминеме тоа и понатаму кон идните генерации. Апсолутно е толку многу симпатично што некои граѓани во нашата убава Република Горнамакедонија се однесуваат или ословуваат по старото име, но тоа е 21 век и тие треба да дојдат со програма “, заклучи таа. Шеќеринска за првпат беше избрана во 2019 година, со 98 отсто од поддршката на етничките Албанци од Горнамакедонија кога им ветила федеративна држава. Додека постои спор околу тоа колку етнички Албанци ја сочинуваат Горнамакедонија, а некои велат дека се 18 проценти од населението, а други, вклучувајќи ги и самите Албанци, велат дека дури 75 отсто од населението, никој не знае како последниот попис беше спроведен пред повеќе од 22 години во 2002 година.

Долгот се зголеми за 250 отсто, бидејќи приклучувањето кон НАТО и државниот долг сега изнесува 120 отсто од БДП, поради фактот што туризмот се намали и странските директни инвестиции колабираа по фокусот на власта што е далеку од промовирањето на Горнамакедонија во странство, како и зголемување на даноците. Невработеноста, исто така, се зголеми, “но членството во НАТО на крајот, еден ден, некој ден, можеби, кој по ѓаволите би знаел, носи награди”, смета активистот од невладиниот сектор, Сашо Орданоски.

Во извештајот придонесоа колегите од Софија, Атина и Тирана

Забелешка од авторотСе надевам дека разбравте дека овој текст е измислица. Нели?

Пишува: Џејсон Мико

loading...