НОВ ПРОТЕСТ: Аеродромци против двојазичноста – ГАЛЕРИЈА

АКЦИЈА
loading...

Граѓаните се револтирани од одлуката на владејачкото мнозинство на сила да го протурка законот за двојазичност. Секојдневно големи групи на граѓани протестираат пред домовите на пратениците кои гласаа за двојазичноста во Собранието.

Вечерва граѓаните на Аеродром се собраа на протест пред домот на пратеникот Диме Велковски, да го искажат својот револт од неговата одлука да ја изгласа неуставната двојазичност.

Деновиве протести имаше пред домовите на пратениците на СДСМ во Велес и Прилеп, а на пратеничката на СДСМ од Виница и беше запален автомобилот.

loading...