Мешавина за лечење на анемија

АКЦИЈА
loading...

Лошата крвна слика, односно анемијата е почеток на многу здравствени проблеми.

Анемија е состојба која се јавува кога крвта нема доволно црвени крвни клетки (еритроцити) или хемоглобин. Хемоглобинот претставува главен составен дел на црвената клетка чија улога е да го носи кислородот до клетките. Затоа, доколку имате намален број црвени крвни клетки или намалени вредности на хемоглобинот, клетките во вашето тело нема да бидат во можност да добиваат доволно кислород.

Ако подолго време мачите мака со неа, со овој рецепт ќе почувствувате подобрување.

Народната медицина тврди дека ви требаат само неколку состојки од кои ќе направите вкусна и здрава мешавина.

Потребни состојки:

  • 200ml мед
  • 200g ореви
  • 200g суво грозје
  • 200ml сок од морков
  • 200ml сок од цвекло
  • 2 лимона

Подготовка:

Лимоните преполовете ги и исчистете ги од семките, па потоа сомелете ги во блендер со или без кора, по желба. Во нив додадете ги соковите и медот и промешајте. На крајот додадете ги мелените ореви и суво грозје.

Ќе добиете околу 1 килограм лековита смеса која може да ја чувате во стаклени тегли, на ладно.

Начин на употреба:

Консумирајте по 1 шолја секое утро на празен стомак.

loading...